ЗМІ: біля Британії виявили шпигунські датчики РФ для стеження за атомними підводними човнами

Кремль використовував для шпигунства навіть яхти своїх олігархів.

Британський підводний атомний човен HMS Astute на базі Королівського флоту Австралії HMAS Стірлінг у Перті, Австралія, 29 жовтня

Військово-морські сили Великої Британії виявили у водах довкола країни підозрілі підводні пристрої, які, ймовірно, є російськими шпигунськими датчиками, передає «Європейська правда» з посиланням на The Sunday Times.

Частину пристроїв прибило хвилями до берега, інші виявили флотом під час патрулювань. Їхнє призначення, за оцінками військових, — відстеження руху британських атомних підводних човнів, один з яких постійно перебуває в морі в межах програми стримування.

Фахівці оборонної сфери наголошують, що Росія активно розвиває свої підводні спроможності ще з часів «холодної війни», і деякі її технології можуть перевершувати аналогічні засоби країн НАТО. Йдеться як про шпигунські системи, так і про можливості підготовки диверсій.

Зокрема, британські військові припускають, що підрив «Північних потоків» восени 2022 року міг бути демонстрацією таких можливостей РФ. Вони також вказують на серію інцидентів із пошкодженням кабелів у Балтійському морі як на частину гібридної стратегії.

За даними розвідки, ще до початку повномасштабної війни проти України Кремль вів підготовку до потенційного конфлікту з НАТО, що включало моніторинг морської інфраструктури союзників.

Окрему увагу звертають на те, що яхти олігархів РФ могли використовувати для розвідувальної діяльності — деякі з них мали обладнання для встановлення чи вилучення підводних пристроїв. Один із прикладів — інцидент 2018 року, коли така яхта пришвартувалась поблизу корабля HMS Albion на Кіпрі. Після цього військові швидко залишили порт, запідозривши шпигунство.

Під загрозою опинилися також вітрові електростанції у морі, які постачають близько 20% електроенергії Великої Британії, підводні трубопроводи з Норвегії, а також до 60 міжнародних кабелів зв’язку, що залишаються вразливими через публічність даних про їхнє розташування.

Найбільше занепокоєння викликає можливість виведення з ладу військових каналів зв’язку. Водночас, як зазначають джерела, оператори вже вжили заходів з резервування критичної інфраструктури.

lb.ua

Exit mobile version