Штати сподіваються укласти угоду про копалини найближчим часом.
Будівля Капітолію Сполучених Штатів видніється за монументом Вашингтона , 3 січня 2024 р.
США знизили оцінку вартості наданої Україні допомоги після початку повномасштабного вторгнення РФ із $300 млрд до $100 млрд.
Про це із посиланням на джерела пише Bloomberg.
Згідно з джерелами, обізнаними з цим питанням, США імовірно пом’якшили свої вимоги щодо повернення допомоги з боку України під час переговорів щодо угоди про надра.
Як повідомили джерела видання, після раунду переговорів у Вашингтоні минулого тижня адміністрація Дональда Трампа зменшила свою оцінку допомоги, яку США надали Києву з початку повномасштабного вторгнення Росії, з 300 мільярдів доларів США до приблизно 100 мільярдів доларів.
У американського президента наполягають на тому, щоб Київ уклав угоду про розподіл прибутків від майбутніх українських інвестиційних проектів, включно з корисними копалинами та інфраструктурою. Вашингтон розглядає це як компенсацію за допомогу на десятки мільярдів доларів за часів попереднього президента Джо Байдена.
За словами представника міністерства фінансів США, технічні переговори були дуже продуктивними, і Штати “з нетерпінням чекають” скорого завершення переговорів.
Відповідаючи на запитання про статус переговорів у понеділок, міністр фінансів Скотт Бессент сказав, що Україна надійшла з контрпропозицією на вихідних, і переговори все ще тривають. Він сказав, що угоду навіть можуть підписати “вже на цьому тижні”.
Також про те, що останні переговори були конструктивними, сказало виданню одне із джерел. Але США все одно підійшли до угоди як до можливості відшкодувати витрати в Україні за рахунок прибутків від фонду, розмір якого в останньому проекті досі не вказано.
За словами людей, адміністрація Трампа як і раніше не хоче обіцяти вклад майбутніх інвестицій у фонд і відкладає це питання. А це є ключовим інтересом Києва в будь-якій подібній угоді. Натомість Штати продовжують наполягати на тому, що витрати США на Україну під час війни повинні розглядатися як внесок Вашингтона до фонду.
За словами джерел, українським учасникам переговорів було “важко відмовити” своїх американських колег від такого підходу.
Переговори минулого тижня у Вашингтоні були зосереджені в основному на деталях потенційної угоди. На цих зустрічах не було жодного високопоставленого урядовця. Юристи продовжуватимуть працювати дистанційно цього тижня, щоб якнайшвидше завершити проєкт.
Як повідомив виданню обізнаний співрозмовник, одним із завдань Києва на наступній онлайн-зустрічі наприкінці цього тижня є надати деталі щодо конкретних проєктів, які можуть бути ініційовані в рамках угоди.
Проєкт угоди про розподіл прибутку, представлений американською командою, передбачає численні поступки з боку Києва, наприклад дозвіл США ділитися потенційними доходами від українських інвестицій у прибуткові активи, включаючи нафту, газ, рідкоземельні мінерали та доступ до морських портів.
- Нещодавно Володимир Зеленський сказав, що угода про надра має бути вигідна як США, так і Україні. Натомість за словами президента, росіяни пропонують США “порожній документ” під виглядом цієї угоди.
- У лютому цього року глава Мінфіну США Скотт Бессент привіз чернетку угоди щодо рідкісноземельних металів. Штати хотіли отримати у власність 50% сировини як компенсацію за допомогу у війні. Володимир Зеленський не погодився йти на такий крок і угоду не підписав.
- Опісля документ доопрацювали і передали американцям на Мюнхенській безпековій конференції.
- Згодом Зеленський розповів, що американські пропозиції стосовно доступу до українських цінних корисних копалин були чіткими лише в одному – в отриманні половини українських ресурсів, які перерахували в документі. Натомість нічого не йшлося про гарантії безпеки.
- Спецпредставник США Кіт Келлог до останнього перебував у Києві, де зустрічався із помічниками українського президента щодо укладення угоди.
- У березні стало відомо, що Штати передали нашій державі новий проєкт угоди про надра. Причому представники уряду отримали один варіант документа, а Офісу Президента – інший.
- Торги щодо нових домовленостей продовжилися. 1 квітня обидві держави провели перший раунд консультацій.
- Згодом українська делегація вилетіла до Вашингтона, де відбулися перемовини технічних команд.
- Зеленський заявив, що зустріч української та американської команд щодо угоди про копалини пройшла позитивно, і упродовж тижня відбудуться нові контакти.
Коментувати