США погодили угоду про надра з Україною та інформують Конгрес про можливий продаж зброї

США підписали з Україною угоду про надра, яка відкриває шлях до можливого продажу зброї на $50 млн. Трамп залишається в перемовинах.

США підписали з Україною угоду про надра, яка відкриває шлях до можливого продажу зброї на $50 млн. Трамп залишається в перемовинах.

30 квітня уряд України та адміністрація США підписали угоду про створення спільного інвестиційного фонду відбудови. Після підписання документа Конгрес США був офіційно повідомлений про наміри дозволити експорт товарів військового призначення в Україну за процедурою Direct Commercial Sales (DCS) на суму щонайменше $50 млн. Про це повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на ТСН.

Інформацію підтвердили джерела в Конгресі, посилаючись на відповідні реєстраційні записи. Рішення відкрити механізм DCS стало публічним після візиту української віцепрем’єрки Юлії Свириденко до Вашингтона, де була підписана угода.

Міністр фінансів США Скот Бессент в ефірі Fox Business порівняв підписання угоди з «роял-флешем», натякаючи на зміну позицій після конфлікту в Овальному кабінеті в лютому, коли Трамп заявив Зеленському: «У вас немає козирів».

Надра в обмін на зброю: але спершу зброю

Ідея підписання угоди про надра була запропонована ще у вересні 2024 року. Йдеться про спільний захист і використання стратегічних ресурсів — літію, титану, урану, графіту. Сенатор Ліндсі Грем неодноразово заявляв, що інтерес до українських надр є стратегічно важливим для США.

Попередні редакції документа викликали занепокоєння української сторони: йшлося про повернення безповоротної допомоги США, контроль над логістичною інфраструктурою та вимоги, що суперечили євроінтеграційному курсу України. У підсумку була погоджена компромісна редакція, яка не передбачає повернення американської допомоги.

Згідно з поясненнями заступника міністра економіки України Тараса Качки, майбутня військова допомога США буде зараховуватися як інвестиція у фонд, з відповідною часткою прибутків. Американські інвестори отримуватимуть вигоду від розробки родовищ, визначених урядом України.

Попри це, підписана угода не містить безпекових гарантій. В адміністрації Трампа вважають, що захист американських бізнес-інтересів стимулює збереження безпеки в Україні. Проте частина родовищ розташована на окупованих територіях, і згідно з аналізом західних експертів, це ставить під сумнів досяжність цілей угоди.

У четвер, 1 травня, віцепрезидент США Джей Ді Венс в ефірі Fox News визнав, що війна не завершиться найближчим часом. Він заявив, що адміністрація працюватиме над спробою зближення позицій України та Росії протягом наступних 100 днів.

Водночас, представниця Держдепартаменту Теммі Брюс повідомила, що США більше не виступатимуть посередником у мирному процесі. За її словами, ініціатива має переходити до самих сторін конфлікту.

Уточнення політики США щодо подальшого курсу адміністрації залишається відкритим. Незважаючи на заяву сенатора Грема про підтримку санкцій проти Росії з боку більшості Сенату, без згоди Білого дому законопроєкт не просуватиметься.

Голова дипломатії ЄС Кая Каллас заявила, що Євросоюз уже розглядає резервний сценарій на випадок, якщо США залишать перемовини. Точна стратегія Вашингтона на найближчий час залишається невизначеною.

Ми вже повідомляли про те, як домовленість із США може вплинути на постачання зброї.

Exit mobile version