Китай дав зрозуміти ЄС: поразка Росії у війні з Україною для Пекіна — неприйнятна

Китайський МЗС заявив ЄС, що не може дозволити поразку Росії у війні. Пекін остерігається посилення тиску з боку США — SCMP із посиланням на джерела.

Китайський МЗС заявив ЄС, що не може дозволити поразку Росії у війні. Пекін остерігається посилення тиску з боку США — SCMP із посиланням на джерела.
Китайський МЗС заявив ЄС, що не може дозволити поразку Росії у війні. Пекін остерігається посилення тиску з боку США — SCMP із посиланням на джерела.

Під час візиту до Брюсселя міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив верховній представниці ЄС із закордонних справ Каї Каллас, що Пекін не може допустити поразки Росії у війні проти України. Про це повідомило видання South China Morning Post, посилаючись на дипломатичні джерела, ознайомлені з деталями перемовин. Повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на South China Morning Post.

За інформацією кількох європейських та китайських посадовців, упродовж чотиригодинної зустрічі, яка відбулась 2 липня, глава китайського зовнішньополітичного відомства висловив занепокоєння тим, що поразка Москви посилить тиск з боку США на Пекін. У приватній розмові Ван Ї дав зрозуміти, що перемога України може посприяти зміщенню стратегічного фокусу Вашингтона на Азійсько-Тихоокеанський регіон.

Китайський дипломат відкинув закиди про військову чи фінансову підтримку Росії з боку Пекіна. Підкресливши: якби Китай дійсно надавав таку підтримку, «війна давно була б завершена». Під час діалогу він також звинуватив Захід у лицемірстві. Нагадав про небажання США і ЄС визнавати китайську позицію щодо глобального балансу сил.

Кілька учасників перемовин були здивовані жорстким тоном, обраним Ван Ї перед майбутнім самітом ЄС—Китай. Що запланований на кінець липня з нагоди 50-річчя встановлення дипломатичних відносин. За словами дипломатів, глава МЗС КНР натякнув на можливе скорочення тривалості саміту. Що в Брюсселі розцінили як сигнал невдоволення через 18-й пакет антиросійських санкцій ЄС, під який можуть потрапити два китайські банки.

Напруженість між сторонами також зростає на тлі торгових суперечок. Європейський Союз неодноразово критикував Пекін за державні субсидії китайським виробникам, зокрема в автомобільному секторі. Додаткову напругу викликали останні обмеження на експорт рідкісноземельних матеріалів і магнітів з боку Китаю. Які ЄС вважає стратегічно важливими для власної промисловості.

Попри гострі заяви за закритими дверима, у публічному пресрелізі МЗС КНР про розбіжності з Євросоюзом не йдеться. Натомість у повідомленні наголошується, що між Китаєм і ЄС «немає фундаментального конфлікту інтересів», і обидві сторони виступають за «підтримку багатосторонності та відкриту співпрацю».

Зі свого боку, українська розвідка неодноразово заявляла про фактичну участь Китаю у забезпеченні російської військової промисловості. За даними Служби зовнішньої розвідки України, станом на початок 2025 року 80% критичної електроніки в безпілотниках, які застосовує РФ, надходили з Китаю. Крім того, йдеться про постачання пороху, спеціальної хімії та обладнання для військових підприємств.

У квітні 2025 року президент Володимир Зеленський підтвердив наявність у розпорядженні українських спецслужб доказів того, що Китай постачає Росії військові матеріали, включно з артилерійськими компонентами. Він також заявив, що Пекін надає технічну допомогу у виробництві озброєння безпосередньо на території РФ.