Основи реєстрації ФОП для бізнесу в IT-сфері

Відкриття ФОП – найпростіший варіант реєстрації бізнесу для тих, хто хоче працювати легально на ринку ІТ.

Screenshot

Підходить для спеціалістів, що надають послуги, здійснюють виробництво чи продаж ПЗ, ведуть інші види підприємницької діяльності.

ФОП реєструється на особисті дані підприємця – отже, він самостійно управляє бізнесом, розпоряджається отриманим прибутком, одноосібно приймає всі важливі рішення і несе відповідальність за діяльність своїми статками (рухомим/нерухомим майном, коштами на рахунках).

Як відкрити ФОП для діяльності в ІТ-сфері

Реєстрація ФОП для ІТ здійснюється за тією ж схемою, що і відкриття бізнесу для ведення будь-якої іншої діяльності. Для оформлення достатньо досягти 18 років і мати українське громадянство (чи вид, дозвіл на проживання для іноземців), паспорт та ІНН.

Подати заяву на реєстрацію можна особисто (чи через представника) в ЦНАПі або через сервіс «Дія». Для онлайн-реєстрації потрібно мати КЕП, який можна безкоштовно отримати в АЦСК.

Основні кроки для відкриття ФОП на порталі «Дія»:

  1. Зайти на сторінку реєстрації ФОП, сформувати та подати заяву.
  2. Уважно прочитати і заповнити всі поля, вказати дані й вибрати потрібні опції, підписати, відправити.
  3. Отримати сповіщення про реєстрацію ФОП – зазвичай приходить протягом доби з моменту подання заяви.
  4. Зайти в сервіс «Дія», завантажити виписки з ЄДР та ДПС.
  5. Починати працювати.

Вибір системи оподаткування

Для ФОП в ІТ доступно кілька варіантів – загальна система оподаткування та 2-3 група ЄП (єдиного податку, спрощеної системи). Наразі найбільшою популярністю в ІТ-сфері користується реєстрація ФОП 3 група ЄП, але в деяких випадках, з огляду на специфіку бізнесу, можуть бути більш вигідними й інші варіанти.

Перебуваючи на загальній системі, підприємець сплачує 18% ПДФО, 1.5% військового збору, які обчислюються з суми чистого доходу (всі підтверджені документами витрати віднімаються). Відсутні обмеження щодо річного обсягу прибутку, кількості найманих працівників, вибору КВЕДів. Такий варіант стане вдалим вибором для бізнесу зі значними витратами.

Спрощена система передбачає менші ставки податку, який сплачується зі всієї суми доходу, мінімум вимог до ведення обліку та подання звітності, але встановлює певні обмеження.

Умови для «спрощенців»:

  • 2 група – сплачує 20% ЄП та 22% ЄСВ від суми мінімальної зарплати. Річний ліміт дорівнює 834 розмірам мінзарплат (5 921 400 грн. в 2024 р.), наймати можна до 10 співробітників. По КВЕДам для ІТ обмежень немає, а от надавати послуги можна лише населенню та тим ФОП і ТОВ, що також перебувають на ЄП.
  • 3 група – сплачує 5% від всієї суми отриманого доходу, річний ліміт дорівнює 1167 розмірам МЗ (8 285 700 грн. в 2024 р.). Обмежень по кількості робітників немає, послуги можна надавати всім без виключення (іноземним клієнтам також), обмежень по КВЕДам для ІТ немає.

Реєстрація видів діяльності для ФОП ІТ

Під час реєстрації бізнесу підприємець повинен визначитися з видами діяльності, в межах яких він планує працювати. Їх обов’язково потрібно зареєструвати, вказавши відповідні КВЕД у заяві. Для ІТ-спеціалістів найбільш популярними є наступні коди:

  • 58.21 – для розробників комп’ютерних ігор;
  • 62.01 – для програмістів;
  • 62.02 – для тих, хто надає консультації;
  • 62.03 – послуги з керування комп’ютерним обладнанням;
  • 63.11 – обробка інформації, розміщення на веб-узлах та ін.;
  • 63.12 – робота з веб-порталами;
  • 63.99 – надання різних інформаційних послуг.

Вказати можна скільки завгодно кодів, вимоги щодо ведення діяльності за всіма немає. Але працювати за незареєстрованими КВЕД заборонено, а тому під час реєстрації варто зареєструвати всі коди, які можуть бути актуальні для ФОП.

Exit mobile version