Фото: Associated Press
ЗСУ отримали потужне авіаційне підкріплення
Україна отримала нову партію винищувачів, яка допоможе в боротьбі з країною-агресоркою.
Відтак, Повітряні сили ЗСУ отримали перші французькі винищувачі Mirage 2000 та F-16 від Нідерландів.
Що відомо про цю авіацію та як вони можуть вплинути на хід війни – читайте у матеріалі ТСН.ua.
Вагома підтримка
В Україні стало більше сучасної бойової авіації. Йдеться про те, що Повітряні сили ЗСУ 6 лютого отримали перші французькі літаки Mirage 2000 французького виробництва та F-16 від Королівства Нідерландів, повідомляє міністр оборони Рустем Умєров.
“Ці сучасні бойові машини вже в Україні і незабаром розпочнуть виконання бойових завдань, посилюючи нашу оборону та здатність ефективно протистояти російській агресії”, – зазначив він.
Скільки прибуло французьких літаків до України наразі не повідомляється, проте за даними французьких ЗМІ, у першій партії повинно бути три винищувачі Mirage 2000-5, оснащені крилатими ракетами Scalp і бомбами AASM
Відомо, що Mirage 2000-5F були зняті з озброєння французьких Повітряно-космічних сил та модифіковані для виконання більш складних завдань, ніж раніше.
Розроблений французькою компанією Dassault Aviation бойовий літак Mirage 2000-5F стане другим західним винищувачем, поставленим Україні союзниками після того, як 2024 року Повітряні сили ЗСУ отримали перші американські F-16.
Mirage 2000-5F стане першим спроєктованим і побудованим в Європі літаком, який надійде на озброєння українських Повітряних сил.
F-16 для України
Перші винищувачі F-16 Україна отримала від Нідерландів у липні 2024 року.
Прокоментував появу винищувачів і головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
“F-16 в Україні. Це означає, що знищених окупантів буде більше. Буде більше збитих ракет і літаків, якими російські злочинці атакують українські міста. Дякую нашим союзникам за це рішення. Адже передусім ефективне застосування сучасних літаків – це збереження життя українських військовослужбовців”, – йдеться в повідомленні.
Як згодом повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс, у липні Україна отримала 24 літаки.
Згодом. першу партію винищувачів F-16 Данія передала Україні у серпні, а другу – у жовтні.
Що відомо про літак F-16
Літак F-16 – легкий багатоцільовий винищувач із США четвертого покоління.
Попри досить поважний вік, адже F-16 було створили ще 48 років тому, він до сьогодні залишається основою повітряних сил багатьох країн світу. Зокрема і завдяки своїм постійним модернізаціям.
F-16 – легкий та дешевий в обслуговуванні. Особливо, якщо порівнювати його з найпотужнішим літаком США F-15E Strike Eagle. Наприклад, вартість однієї льотної години сучасних версій F-16 та F15E становить відповідно 8 тисяч -15 тисяч та 27 тисяч доларів. Пояснюється це досить просто. Винищувач F-16 має простішу “начинку” та всього лише один двигун, адже його від самого початку конструювали не лише для повітряних сил США, але й і для різних американських союзників.
При цьому F-16 може виконувати практично всі завдання в повітрі: від повітряних боїв до високоточного бомбардування.
На сьогодні існує аж 10 лише основних видів цього літака, а ще велика кількість локалізованих версій.
Найстаріша модель F-16A/B (одномісна та двомісна). Її було створено ще на початку 80-х років. Далі почали випускати версію F-16C/D, генерація якої розтягнулася на десятиліття (від кінця 80-х років до 2000).
Найсучаснішою вважається модель, яку випускають від 2010 року. Це F-16V. Також кожна версія ще розподіляється на окремі блоки, де літаки можуть відрізнятися двигуном, обладнанням чи авіонікою.
Наразі повітряні сили США мають на озброєнні 882 одиниці F-16C/D у всіх можливих блоках.
Якщо говорити про можливості винищувача F-16V Block 70/72, то тут варто згадати про те, що літак поєднує в собі вдосконалений радар Active Electronically Scanned Array, який відрізняється новою архітектурою авіоніки, а також деякі структурні оновлення. Вони дозволили подовжити термін служби винищувача на 50% в порівняно зі старішими моделями.
Також F-16V Block 70/72 оснащений новітнім програмним забезпеченням, зокрема покращеним передовим каналом передавання даних, зброї та націлювання.
Остання модель F-16 також має автоматичну систему запобігання зіткнення з землею та більш точну GPS-навігацію. Завдяки радару APG-83 AESA літак може “бачити” ціль на відстані понад 370 км.
Проте, у F-16V Block 70/72 є й свої недоліки. Наприклад, через його легкість дальність польоту винищувача досить маленька. А тому потрібно постійно використовувати додаткові підвісні баки.
F-16 може “закрити” лише 50% території
Ексофіцер Повітряних сил, заступник директора компанії-виробника засобів РЕБ Анатолій Храпчинський розповів у ефірі “Київ24”, якщо в України є ескадрилья винищувачів F-16, то держава може захистити 50% своєї території за рахунок цих літаків.
Колишній офіцер Повітряних сил акцентував, що не варто розголошувати точний відсоток ефективності збиття російських цілей за допомогою винищувачів F-16, щоб не допомагати ворогу.
Своєю чергою, авіаційний експерт і аналітик Костянтин Криволап заявив, що використання винищувачів F-16 потребує серйозного перегляду стратегії роботи Повітряних сил України, адже нині F-16 використовуються на 10-15% від їхнього потенціалу.
Зокрема, експерт звернув увагу на ракети AIM-9 Sidewinder, встановлені на кінцях крил винищувачів.
“Це ракети ближнього повітряного бою з дальністю 20-40 км. Їм у першій модифікації, мабуть, уже 40-50 років, але вони постійно модернізуються. Зараз це дієва, робоча, надійна ракета. Вистрілив і забув. І без різниці, чи це буде “шахед”, чи крилата ракета”, – пояснив Криволап.
На думку експерта, F-16 здатні знищувати крилаті ракети ефективніше, ніж зенітно-ракетні комплекси. До того ж це буде економічно вигідніше.
Також Криволап зазначив, що та комплектація F-16, яку отримала Україна, не дозволяє використовувати винищувачі на повну силу.
На думку експерта, можливість застосування F-16 ВПС України зараз обмежена лише завданнями протиповітряної оборони, насамперед через те, що їм не вистачає відповідних систем радіолокаційного виявлення, а також ракет AMRAAM великої дальності.
F-16 стали для України розчаруванням?
Військовий експерт та офіцер британської військової розвідки у відставці Френк Ледвідж вважає, що винищувачі F-16, які нещодавно отримала Україна від союзників, стали розчаруванням.
За його словами, Україна, імовірно, має чотири-п'ять чинних F-16 із загальної кількості 12, що є нормою.
“Очевидно, що розчаруванням стали F-16. Як я завжди говорив, вони нічого всерйоз не змінять”, – сказав Ледвідж.
Він нагадав, буквально перше, що трапилося після отримання F-16 – це аварія.
Ледвідж запевнив, що навряд чи хтось поза ВПС України чи дуже обмеженого кола високопосадовців у ВПС США знає про причини втрати Україною F-16.
“Та незалежно від того, чи був він збитий ракетою Patriot, чи це була помилка пілота, у будь-якому випадку має місце незлагодженість між наземними та повітряними засобами, а також недоліки в підготовці пілотів, а можливо й наземного екіпажу – адже системи всередині літака залежать від наземного екіпажу так само, як і від пілота”, – додав військовий експерт.
Він додав, на підготовку екіпажей українських F-16 було виділено дуже мало часу.
“І будь-який експерт із цих винищувачів скаже вам, що попросити 100 літаків і тут-таки мати їх готовими до роботи неможливо. Аби довести їх до рівня готовності як, скажімо, у ВПС Великобританії, або Нідерландів, або Норвегії, знадобиться 5−10 років. Адже це потребує великого досвіду, дуже багато навчання та інтеграції в інші системи, повітряні та наземні”, – підсумував Ледвідж.
Французькі винищувачі Mirage 2000-5F
Версія Mirage 2000-5 розроблялась на початку 90-х років з метою оновлення бортових систем літака. Постачання серійних машин розпочалось 1997 року, пише defence-ua.
Об'єктивно головне – це те, що винищувач отримав нову РЛС RDY від Thales із дальністю виявлення типових цілей у 130 км, можливістю одночасно супроводжувати вісім та обстрілювати чотири з них (за іншими джерелами – 24 та 4 відповідно). Особливістю РЛС є якісне виявлення цілей на фоні землі.
Ці літаки є глибокою модернізацією Mirage 2000 від Dassault, який здійснив свій перший політ 1978 року, на рік пізніше МіГ-29. І загалом йдеться про легкий однодвигунний винищувач, який у версії Mirage 2000-5 отримав можливість бити по наземних цілях керованим озброєнням, тобто став повноцінним представником 4+ покоління винищувачів.
До озброєння літака додана нова на той час ракета “повітря-повітря” MICA від MBDA із заявленою дальністю знищення цілей до 80 км. Нагадаємо, що вони виробляються у двох варіантах: з інфрачервоною та радіолокаційною головками самонаведення.
Літак також отримав вбудований комплекс РЕБ ICMS Мк 2 (за іншими джерелами саме французькі Mirage 2000-5 її не отримували), а також систему попередження про загрози Samir DDM. Кабіна пройшла цифровізацію зі встановленням багатофункціональних дисплеїв.
Окрім цього, у морі винищувач Mirage 2000 може використовувати протикорабельну ракету Exocet, крилату ракету SCALP для наземних атак великої дальності та протирадіолокаційну ракету AS37 Armat з дальністю польоту до 120 км.
Винищувач має новий радар RDY від Thales. Система може виявляти ціль на відстані до 130 км, одночасно відстежувати вісім цілей та бити по чотирьох з них.
Технічні характеристики Mirage 2000:
- розмах крил – 9,13 м
- максимальна швидкість – 2340 км/год
- максимальна висота – 18 000 м
- довжина – 14,36 м
- висота – 5,30 м
- площа крила – 41 м²
- вага: 7500 кг (порожній), 14 000 кг (споряджений), 17 000 (максимальна злітна)
Французькі винищувачі підсилять ППО
Авіаційний експерт Валерій Романенко в коментарі для YouTube-каналу РБК-Україна, розповідав, що ці винищувачі можуть використовуватись як носії ракет Storm Shadow.
За його словами, ще одна важлива роль цих літаків – посилення ППО. Проте, за словами експерта, тут слід бути обережними, оскільки українські Сили оборони вже використовують F-16, і винищувачам краще уникати зон, де працюють зенітно-ракетні комплекси (ЗРК).
“Треба “нарізати” окремо одним, окремо іншим. Тому я не думаю, що вони будуть в першу чергу використовуватись як винищувачі ППО. Хоча вони можуть виконувати багато функцій: скидати крилаті бомби, ті самі французькі AASM Hammer, і запускати антирадарні ракети для забезпечення прориву ворожої ППО”, – зазначив Романенко.
Коментувати