Новий реєстр НБУ вплине на доступ до кредитів та кар’єрні перспективи

Національний банк України завершує розробку законопроєкту щодо платіжної дисципліни, який передбачає створення нового реєстру.

Новий реєстр НБУ вплине на доступ до кредитів та кар'єрні перспективи

Національний банк України завершує розробку законопроєкту щодо платіжної дисципліни, який передбачає створення нового реєстру. Потрапляння до чорного списку може мати серйозні наслідки для осіб і підприємств, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на NV.

Чорний список та його наслідки

До реєстру потраплятимуть особи, які продавали персональні дані або використовували свої картки для участі в схемах маніпуляцій, а також підприємства, у яких виявлені факти міскодингу — маніпуляцій банківськими системами для приховування реального походження платежів.

НБУ буде відповідати за управління реєстром, однак банки та надавачі платіжних послуг відповідатимуть за внесення та достовірність даних. Потрапляння до цього реєстру накладатиме обмеження на можливість здійснювати перекази понад певні ліміти, що суттєво ускладнить доступ до фінансових послуг.

Вплив на кар’єру та кредити

Олійник також зазначив, що така проблема може торкнутися не лише людей, які потрапили в складне фінансове становище, але й молодих людей, які свідомо продають свої дані. Це може мати серйозні наслідки для їх майбутньої кар’єри, адже така інформація може негативно вплинути на оцінку під час вступу на державну службу чи при отриманні кредитів у майбутньому.

Ліміти на перекази

З 1 жовтня 2024 року НБУ встановив обмеження на вихідні перекази з картки на картку (P2P), які не повинні перевищувати 150 тисяч гривень на місяць. Цей ліміт буде діяти до 1 квітня 2025 року.

У грудні найбільші банки підписали меморандум щодо лімітів на перекази, який також стосується операцій через систему IBAN. Якщо клієнт не має документально підтвердженого доходу, ліміти будуть встановлені на такі перекази:

  • Для клієнтів “високого” рівня ризику — до 50 тисяч гривень на місяць;
  • Для клієнтів “середнього” і “низького” рівня ризику:
    • з 1 лютого 2025 року — до 150 тисяч гривень на місяць;
    • з 1 червня 2025 року — до 100 тисяч гривень на місяць.

Ці обмеження ставлять під загрозу доступ до фінансових ресурсів для багатьох українців, особливо тих, хто потрапляє в чорний список.

Нагадаємо, НБУ відкликав ліцензії у шести небанківських фінустанов.

Exit mobile version