Цінові обмеження на ринку електроенергії значно знижують привабливість для приватних виробників та перешкоджають розвитку розподіленої енергетики, особливо в частині продажу надлишкової електроенергії в мережу, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на директора Європейсько-українського енергетичного агентства Анастасію Верещинську.
Волатильність ринку та обмеження знижують привабливість самовиробництва
Верещинська зазначила, що поєднання прайс-кепів та волатильності на ринку електроенергії ставить під сумнів економічну вигоду самовиробництва, особливо коли йдеться не тільки про покриття власних потреб, а й про продаж енергії в мережу.
“Для виробників, які мають намір продавати електроенергію, вигода від цього стає менш очевидною. Волатильність на оптовому ринку та обмеження цін знижують рентабельність таких операцій”, — підкреслила вона.
Пікові години та низькі ціни створюють нерівні умови
Анастасія Верещинська додала, що обмеження на рівні 9000 грн/МВт·год у пікові години не дозволяють бізнесу повною мірою скористатися високими цінами. У той же час, під час періодів з надлишковою генерацією ціни часто опускаються до рівня, близького до собівартості.
“Ціни на ринку на добу наперед у пікові години регулярно досягають межі в 9 тис. грн за МВт·год, але в години максимальної сонячної генерації вони часто знижуються до менш ніж 3 тис. грн за МВт·год. Це створює суттєву різницю між економією на власному споживанні та можливістю продавати надлишки, що стримує підприємства від розширення своїх потужностей для продажу енергії”, — зазначила експерт.
Перешкоди для імпорту та розвитку енергозберігаючих технологій
Нагадаємо, що експерт ПРООН Андрій Курмаз також підкреслив, що обмеження цін на ринку електроенергії ускладнюють імпорт енергії з Європейського Союзу та гальмують розвиток установок для зберігання енергії в Україні.
Нагадаємо, прайс-кепи на енергоринку обмежують інвестиції у виробництво електроенергії.
Коментувати