Українці перейдуть на 230 вольтів у розетках з 1 липня: як це позначиться на техніці

З 1 липня в українських оселях з’явиться 230 В у розетках: що зміниться для побутової техніки, хто в зоні ризику та чому старі прилади можуть згоріти.

З 1 липня в українських оселях з’явиться 230 В у розетках: що зміниться для побутової техніки, хто в зоні ризику та чому старі прилади можуть згоріти.

З 1 липня 2025 року в Україні почне діяти новий стандарт напруги у побутових електромережах — 230 вольтів замість звичних 220. Відповідну постанову №550 у квітні ухвалила НКРЕКП у рамках оновлення нормативної бази. Це рішення є частиною процесу гармонізації з європейськими стандартами електропостачання, що відповідає нормам ENTSO-E, до якої українська енергосистема приєдналася у 2022 році. Повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на “Ми – Україна“.

Новий стандарт запроваджує чіткий діапазон допустимих відхилень — від 207 до 253 В (±10%). Такий підхід має зменшити ймовірність пошкодження електроприладів внаслідок стрибків напруги. У більшості випадків споживачі не помітять змін, оскільки сучасна техніка вже розрахована на напругу 220–240 В. Це також дозволить зменшити втрати електроенергії при її передачі та частково оптимізувати навантаження на застарілу інфраструктуру.

За словами Сергія Дяченка, голови Бюро комплексного аналізу та прогнозів, у зв’язку зі збільшенням імпорту електроенергії з ЄС важливо, щоб параметри української мережі відповідали європейським. Поступова інтеграція технічних характеристик уніфікує системи постачання.

Для побуту очікується стабільніше електропостачання: зменшиться мерехтіння освітлення та перегрів проводки. Тим не менш, у будинках із застарілою проводкою рекомендовано провести перевірку електрощитків, розеток і автоматів. Експерти також радять у разі потреби використовувати стабілізатори, особливо в умовах нестабільного електропостачання під час війни.

Промислові користувачі та власники спеціалізованого обладнання мають перевірити відповідність приладів новому діапазону. У деяких випадках може знадобитися модернізація або додатковий захист.

Сучасна побутова техніка здебільшого безпечно працює при 230 В. Проблеми можуть виникнути лише зі старими приладами, зокрема радянського виробництва. Вони часто створені для роботи в межах 198–242 В, і напруга вище 240 В може бути для них критичною. У таких випадках рекомендують перевірити технічні характеристики і скористатися стабілізаторами. Інакше прилади можуть вийти з ладу.

Ми вже повідомляли про те, що трифи на електрику в Україні залишаються на рівні 4,32 грн.

Exit mobile version