Жителів Кропивницького закликають долучатися до донорства крові. Про це у коментарі Точці доступу розповіла виконуюча обов'язки генерального директора обласної станції переливання крові Тамара Русначенко.
Сьогодні, 23 лютого, в обласній станції переливання крові на донацію прийшли два колективи – це працівники лікарні швидкої медичної допомоги і управління молоді та спорту Кіровоградської обласної військової адміністрації, а також охочі кропивничани.
Працівниця лікарні швидкої медичної допомоги Надія Голець здає кров вже 30 років:
З 1983 року. А після початку повномасштабного вторгнення моє ставлення до цього процесу стало ще більш серйозним та усвідомленим, тому тепер здаю кров частіше – кожні два місяці. Розумію, що зараз це надзвичайно потрібно, – розповіла жінка.
Кропивничанка Каріна Іванова вперше почала здавати кров минулого року:
До цього, можливо, не приділяла цьому уваги. Потім побачила, що потрібна кров, шукають донорів. Подумала – чого я сиджу? Кожен день дивлюся новини і розумію, що маю це робити.
Серед донорів сьогодні й 22 спортсмени:
Раз на рік обов’язково приходимо колективом. А після початку повномасштабного вторгнення бажання бути донорами стало ще активнішим. Спортсмени стежать за своїм харчуванням, образом життя. А тепер ще й додають до своїх звичок донорство, тому що зараз це необхідно країні – наші захисники перебувають у госпіталях, потрібно допомагати, – розповів Андрій Щетина, начальник управління молоді та спорту Кіровоградської ОВА.
“Усвідомлення того, що ти когось врятував, дуже мотивує”
Донорство крові – це той вклад, який може зробити кожна здорова людина, яка відчуває, що хоче допомогти, розповідає керівниця станції Тамара Русначенко.
Кров, яку здають люди, зокрема йде на потреби військових.
Ми забезпечуємо кров’ю всі лікувальні заклади міста і області. З кожним закладом в нас укладений договір і ми безкоштовно передаємо закладам комунальної форми власності всі необхідні компоненти крові, для задоволення їхніх потреб. Є і ще одна місія – ми також допомагаємо медичним закладам у прифронтових регіонах.
Ми намагаємося активно залучати донорів. Кожного дня приходить різна кількість людей. Якщо ми маємо велику потребу у донорах, додатково запрошуємо трудові колективи. Вони нам завжди допомагають – люди дуже чітко усвідомлюють, що в країні війна, а в такі скрутні часи треба ще більше допомагати один одному.
Серед донорів є люди різного віку, розповіла Тамара Русначенко. Для того, щоб залучати до донорського року молодь, станція у співпраці з навчальними закладами організовує акції. Лікарка також бачить у цьому й ширшу мотивацію:
Коли людина починає свій донорський шлях раніше, це сприяє формуванню у неї здорового способу життя: вона не має шкідливих звичок, намагається правильно харчуватися, має усвідомлення того, що від неї залежить ще чиєсь життя. І таким чином у неї формується чітке усвідомлення того, що вона може допомогти. Сьогодні комусь допоможе вона, а завтра хтось допоможе їй. А розуміння того, що ти когось врятував, мотивує допомагати ще більше.
Кров, яку здали донори, досліджують, а потім поділяють на компоненти:
Ці компоненти використовують для різних хворих, в залежності від потреби. Ті, хто здають кров, рятують щонайменше 2-3 людей, – каже Тамара Русначенко.
Завідувач відділу заготівлі крові Роман Соболь показує, проведення процедури тромбоцитаферезу, коли у донора окремо збирають лише окремі клітини крові:
Це клітини – тромбоцити. Вони дуже потрібні онкохворим діткам. А також тим хворим, які втратили велику кількість крові. Вони необхідні, щоб покращувати згортання крові.
Донорство крові в Україні є безоплатним, тому ми вдячні усім донорам, які реалізують таке просте бажання – допомагати іншим, – розповідає Тамара Русначенко.
За її словами, донорство є і корисною процедурою: таким чином кров донора оновлюється. А також людина може безкоштовно перевіритися на гепатити, ВІЛ/СНІД, сифіліс, а також дізнатися свій гемоглобін, групу та резус крові, адже перед донацією в закладі проводять відповідні аналізи.
Зараз є дослідження, які підтверджують те, що у донорів менше хронічних захворювань, – пояснила лікарка. Також вони легше переносять простудні та інші захворювання, адже їхня імунна система оновлюється частіше.
Виїзна бригада
Наразі у станції переливання крові працює і виїзна бригада. Вона відвідує райони та громади області. Завдяки цьому кров можуть здати місцеві жителі. Єдина умова – охочих здати кров там має бути не менше 40, розповів завідувач відділу заготівлі крові, Роман Соболь.
За словами Тамари Русначенко, у мобільній бригаді наразі задіяні шестеро людей замість дев’ятьох:
У нас немає транспорту, в якій могла б уміститися вся наша виїзна бригада – 9 людей. Зараз для роботи виїзної бригади ми використовуємо санітарний транспорт, який отримали як гуманітарну допомогу. Він не пристосований для такої роботи. Для більш ефективної роботи в громадах нам потрібен спецтранспорт – мікроавтобус, куди поміститься повний склад бригади, а також усе відповідне обладнання, яке необхідне для роботи. Звісно, ми працюємо над вирішенням цього питання, звертаємося до департаменту охорони здоров’я, та сподіваємося на скоріше його вирішення, – пояснила лікарка.
Розповідає – для того, щоб робота бригади була швидшою, станція заздалегідь домовлятися з місцевими адміністраціями.
Станція має портативне обладнання, а зараз закуповує й мультифункціональні портативні крісла, аби мати можливість якісніше працювати під час виїздів в райони або донорських акцій.
Тамара Русначенко каже – здаючи одну дозу крові можна допомогти щонайменше двом хворим. Зараз усі донори здають 450 мл крові – це загальноприйнята доза, яку організм здатен відновити самотужки. Здавати кров можна не частіше, ніж раз на два місяці.
Здати кров можна з 8:00 до 13:00. Станція має сторінку у Фейсбуці, де зібрана вся актуальна інформація про донорство та потреби крові, а також сайт з основними контактними даними.
Нагадаємо, для донорів крові існують певні правила. Перш ніж ви вирішите піти на донацію,варто перевірити, чи немає у вас чи абсолютних протипоказань. Детальніше читайте тут.
Фото: Точка доступу
Коментувати