4 ознаки того, що батьки вас ображають

4 ознаки того, що батьки вас ображають

Часто батьки знецінюють почуття своєї дитини, чим ображають її / фото ua.depositphotos.com

У стосунках між людьми інколи виникають труднощі, особливо закохані пари стикаються з таким поняттям, як газлайтинг, тобто коли одна людина може маніпулювати іншою, вдаючись до психологічного тиску. Проте газлайтинг може бути і в інших стосунках, зокрема між дітьми та батьками. 

Нью-йоркський терапевт Одрі Джейнс каже, що є декілька способів, як батьки намагаються зберегти свою владу у стосунках з дітьми, сіючи невпевненість у собі або плутанини в них. Терапевт для видання BestLife розповіла чотири найпоширеніші ознаки того, що ваші батьки обманюють або ображають вас. 

Змінюють моменти з вашого дитинства

Коли ви згадуєте про своє дитинство, деякі спогади здаються вам туманними, що є цілком природно. Тоді ваш мозок стрімко розвивався, тому чогось ви можете і не пам’ятати. Проте Джейнс зауважила, якщо ви помітили, що ваші батьки постійно переписують ключові аспекти вашого життя, які ви чітко пам’ятаєте, то це може бути сигналом, що вони обманюють вас. 

Відео дня

“Коли батьки ігнорують спогади дитини, це може стати формою “газового освітлення” – вони перекреслюють її досвід і можуть підірвати довіру”, – пояснила Джейнс.

Терапевт додала, що батьки є відповідальними за те, що спробувати побачити минуле з погляду своєї дитини, а не лише власного. 

“Обидві сторони можуть спробувати сказати: Я пам’ятаю це не так. Я б хотіла зрозуміти, як це пам’ятаєш ти”, – підкреслила вона. 

За її словами, люди можуть по-різному сприйняти одну й ту саму реальність, тому слід уникати поспішних висновків про наміри батьків. 

“У мене було двоє клієнтів, які були рідними братами і сестрами – вони виросли в одній сім’ї, але один вважав своїх батьків емоційно жорстокими і недбалими, а інший вважав, що все було не так вже й погано. Буває важко узгодити дві точки зору, і це не завжди свідчить про навмисну маніпуляцію”, – пояснила вона. 

Знецінюють ваші почуття

Джейнс наголошує, якщо ваші батьки часто нехтують вашими почуттями або ж намагаються зрозуміти вас краще, ніж ви самі, це може бути ще однією ознакою газлайтингу. Одним з поширених прикладів є такі слова батьків: “Мені шкода, що ти так почуваєшся”, замість того, щоб взяти на себе відповідальність за свої вчинки.

“Спроба зрозуміти суть чужої точки зору або обґрунтованість своїх емоцій може бути неймовірно потужною. Альтернативою може бути захист, який лише поглиблює недовіру”, – зауважила вона. 

Фахівець зазначила, що в такому випадку вам не обов’язково приховувати свою думку, а навпаки можна сказати: “Мені шкода, що я бачу це інакше, але я хочу зрозуміти, звідки ви прийшли. Розкажи мені більше”. Інший спосіб сказати: “Я не хотів тебе образити, але мені шкода, що я це зробив”.

Не дають зробити власні помилки

За словами Джейнс, деякі батьки аж занадто захищають своїх дітей від різних небезпек, по суті, обманюючи їх щодо викликів, які можуть статися у їхньому житті. 

“Намагаючись захистити дітей від суворої реальності, багато батьків заперечують або ігнорують, коли діти висловлюють свої побоювання щодо стану світу. Ви так сильно хочете, щоб вони відчували себе в безпеці, але це робить недійсним їхній реальний досвід і перспективи”, – сказала експерт.

Проте якщо батьки підтверджуватимуть страхи своїх дітей щодо дорослих тем, до прикладу, насильства у світі чи зміни клімату, то це може зміцнити довіру та зв’язок між ними. 

Ображаються на ваші особисті кордони

“Якщо доросла дитина встановлює межу, тому що їй щось не подобається, важливо визнати це і зробити все можливе, щоб не приймати це на свій рахунок”, – каже Джейнс. 

Терапевт зазначила, якщо дізнатися, чому дитині ці кордони є важливими, то це допоможе вам покращити стосунки з нею. За її словами, варто пам’ятати про те, що і батьки, і діти мають право на власні погляди та почуття. 

Інші поради психологів

Раніше психологи назвали 6 важливих фраз, які дорослі діти хочуть почути від своїх батьків. За їхніми словами, важливо бути разом зі своєю дитиною та поважати її, навіть якщо вона вже у дорослому віці. Серед таких слів є: “мені шкода”, “я дуже пишаюся тобою”, “тобі потрібна порада, чи ти хочеш, щоб я тебе вислухав?”.

Своєю чергою психолог Джеймі Сімкінс Роджерс назвала 4 причини, чому другі шлюби є щасливішими, ніж перші. За її словами, під час другого шлюбу важливою перевагою є досвід, адже люди вже знають, як себе поводити під час спільного проживання та вести домашнє господарство. 

www.unian.ua