Кінолог розповіла, яким базовим командам необхідно навчити собаку

Навчити собаку командам можна самостійно вдома / фото Pixabay

Виховування собак – це важка праця, але вона вкрай необхідна, аби життя з песиком було комфортним. Нерідко власники чотирилапих друзів звертаються за допомогою до кінологів, щоб краще зрозуміти поведінку свого песика та скоригувати її за потреби.

Кінолог-інструктор, фахівець з поведінки собак, співзасновниця школи Pink Puppy Рія Смульська в коментарі УНІАН розповіла, яким базовим командам необхідно навчити собаку та як це зробити.

  • Які є команди для собак?
  • У якому порядку вчити команди із собакою?
  • Як навчити собаку команд з нуля?
  • Базові команди для собак
  • Які є команди для собак?

    За словами кінолога, умовно команди для собак можна поділити на односкладові, які формуються з одної навички, наприклад, дати лапу, подивитись в очі, повернути голову до людини у відповідь на кличку.

    Відео дня

    Також є багатоскладові команди – вони складаються з маленьких деталей. До таких команд можна віднести рух поруч. Ця команда складається з кількох навичок:

  • вміння бути біля ноги людини;
  • вміння рухатися по прямій;
  • уміння лишатися в позиції під час поворотів та розворотів;
  • вміння лишатися біля ноги, до прикладу, коли людина зупиняється.

    У якому порядку вчити команди із собакою?

    “Загальноприйнятих жорстких правил щодо того, у якому порядку вчити команди із собакою, немає. Але краще спершу навчити пса реагувати на його кличку та на ваш голос. Спочатку варто навчати тварину цій навичці вдома у спокійних умовах, а потім – на вулиці у присутності подразників (сторонніх людей, різних звуків). Потрібно домогтися того, щоб собака кожен раз повертав до вас голову, коли чує свою кличку”, – каже Смульська.

    Як навчити собаку команд з нуля?

    Коли собака навчиться реагувати на голос господаря чи господині, то з цієї навички потім дуже органічно формується підзив (пес, почувши свою кличку, починає рухатися до того, хто його кликав), продовжила експертка. Завдяки цій навичці з собакою буде безпечніше та комфортніше гуляти.

    “Друга необхідна навичка – наведення. Це вміння собаки рухатися за шматочком смаколика, який ви тримаєте у пальцях. Потрібно піднести смаколик до носа тварини і просто вести завдяки йому тварину спершу по прямій, потім спробувати попросити собаку розвернутися праворуч/ліворуч, підняти вище голову, опустити нижче”, – говорить кінолог.

    Наведенням навчається дуже багато команд – можна, до прикладу, навчити пса лягати, сідати, кружляти, ходити поруч. До того ж завдяки наведенню ви отримуєте спосіб керування собакою, а це особливо важливо, якщо він великий. Таким чином, наприклад, якщо потрібно буде поставити тварину на ваги, завести у клітку, – це можна буде зробити без проблем.

    Кінолог розказала, яким командам варто навчити собаку / фото instagram.com/pinkpuppy.pet

    “Під час навчання варто словом чи звуком позначати момент, коли тварина правильно виконала дію. Кінологи послуговуються для цього клікером – це маленький пристрій, який видає звук клацання. У побуті замість клікера можна використовувати коротке слово-маркер, зокрема, “так, ок”. У той момент, як собака чутиме клацання клікера чи слово-маркер, він розумітиме, що вчинив правильно, і йому потрібно дати шматочок чогось смачного, і тоді бажана поведінка закріплюватиметься”, – продовжила Рія.

    До прикладу, ваш пес не загавкав, коли побачив іншого собаку. Цей момент потрібно відмітити маркером і дати тварині смаколик. Завдяки цій дії собака повʼяже звук з винагородою. Роблячи такі кроки, ви підвищите імовірність того, що наступного разу собака теж не загавкає на іншого пса. Є аксіома – поведінка, яка отримала винагороду, буде повторюватися все частіше і частіше. У теорії навчання навичка вважається сформованою, якщо вона повторюється у 80% випадків.

    Базові команди для собак

    “Якби мене запитали, якої єдиної базової команди варто навчити собаку – однозначно я б сказала, що це підзив. Ця команда випливає з уміння пса реагувати на свою кличку”, – радить кінолог.

    Алгоритм навчання команді підзив простий:

    Спершу треба сформувати звичайний умовний рефлекс – називати кличку собаки і відразу ж класти йому у рот смаколик. Таку дію потрібно повторити 20-25 разів кілька разів на день вдома і на вулиці. Зовсім скоро ви помітити, що після того, як ви називатимете кличку собаки, він миттєво почне дивитися на вас. Це означатиме, що умовний рефлекс сформувався. 

    Спочатку собака може без проблем реагувати на свою кличку там, де немає подразників (інших тварин, транспорту, людей), а от на вулиці навчання відбуватиметься складніше. Головне – не припиняти заохочувати пса реагувати на його кличку навіть тоді, коли він на щось відволікається. Наприклад, пес може дивитися на голуба, а вам у цей час потрібно називати його кличку та давати смаколики. Таким чином з часом ви привчите собаку реагувати на його кличку, оскільки він думатиме, що за це отримає винагороду. 

    Згодом собака почне повертати голову до його людини, і за це його потрібно похвалити й давати смаколик. Пізніше пес реагуватиме на свою кличку і, побачивши, що ви дістаєте смаколик, буде до вас бігти. На формування надійного підзиву потрібно щонайменше кілька місяців.

    Ще одна з базових команд – побутовий рух поруч. Щоб сформувати у собаки таку навичку, потрібно, щоб він виконував завдяки наведенню три вправи:

  • зупинись зі мною – ми вчимо собаку стояти біля нашої лівої чи правої ноги (кому як зручно);
  • навчити тварину рухатися вперед біля ноги;
  • сформувати навичку у пса кожен раз зупинятися, коли зупиняється його людина.
  • “Собаку можна ось так навчити руху поруч – треба взяти шматочок смаколика у руку, погодувати тварину біля своєї ноги, зробити крок вперед, а потім знову ж таки за допомогою наведення спонукати пса просунутися і зупинитися на рівні своєї ноги. Коли собака чинитиме правильні дії, варто використовувати маркер”, – зазначила експертка.

    Вас також можуть зацікавити новини:

  • Швидко та смачно: Джеймі Олівер поділився легким рецептом пирога зі шпинатом і фетою
  • Лише генії знайдуть помилку в кімнаті за 6 секунд: швидка перевірка IQ
  • Що категорично не можна їсти за підвищеного холестерину: топ-10 найгірших продуктів
  • www.unian.ua

    Exit mobile version