Український державний прапор у тому вигляді, в якому ми звикли його бачити, з’явився відносно недавно.
Державний прапор України та стяг ОУН не дарма в особливі дні вивішують поруч / колаж з фото pixabay.com та УНІАН
Є міф, що прапор України перевернутий – тобто спочатку жовта смуга була вгорі, а синя – внизу, і синій колір нібито символізував воду, а жовтий – вогонь. Прихильники магічного типу мислення кажуть, що зараз кольори прапора розташовані неправильно – нібито вода “заливає” вогонь, і через це наша країна стикається з таки великою кількістю труднощів.
УНІАН вирішив розібратися з історією одного з головних атрибутів нашої державності та розкрити справжню символіку його кольорів.
Кольори українського прапора – код та історія
Прапори сучасних європейських держав з’явилися протягом останніх 200 років після “весни народів”, що була впродовж 1848-1849 років. “Весною народів” називається велика хвиля революцій, яка охопила майже всю Європу, на території якої тоді були імперії. До революцій в імперіях користувалися прапорами із зображеннями гербів, на яких були більш складні та інформативні малюнки.
Відео дня
На той час нинішня українська територія була поділена між двома імперіями – Австрійською на заході та Російською на сході.
Австрійській імперії належала територія Буковини, Галичини та Закарпаття, і українці, що мешкали на цій землі, долучилися до “весни народів” у 1848 році й розпочали українську революцію.
2 травня цього року у Львові лідери революційного руху (зокрема, вчителі, представники духовенства) західної частини України створили центр ухвалення рішень – Головну руську раду. Паралельно в населених пунктах створювалися революційні осередки.
У рамках революційної діяльності Головна руська рада створила комісію, яка мала знайти символ, що об’єднує українців. Символом комісія назвала золотого лева, який на синьому тлі спирається на скелю, – це давній герб Руського королівства. 16 травня 1848 року під час таємного засідання Головна руська рада вирішила використовувати цей герб як український національний символ.
Як виник прапор України – значення кольорів
На цьому знаку був синій і жовтий колір, і саме на його основі і був потім створений один із символів нашої державності. Історик та активіст, учасник революційних подій Яків Головацький описав тогочасне трактування кольорів українського національного символу.
За його словами, ось що символізує жовтий колір у прапорі – прагнення народу до просвітництва, синій – чисте небо, що уособлює спокій і мир, а лев – народна краса і сила, яку нічим не зламати. Але виникла проблема – місцевим осередкам було складно виготовити на місцях прапор із зображенням лева, тому більш популярним став спрощений варіант – просто дві горизонтальні смуги синього та жовтого кольорів.
25 червня 1848 року у Львові над будівлею Ратуші вперше вивісили синьо-жовтий прапор. Відтоді його стали використовувати під час масових заходів і маніфестацій.
Пізніше цей стяг поширився на всю територію сучасної України. Наприкінці XIX століття на українській землі, яка тоді була підконтрольна Російській імперії, українці теж виявляли інтерес до своїх традицій, розвивалися і національна література, і театр, а це не подобалося російській владі, і вона активно проводила політику русифікації.
Після першої російської революції в Російській імперії, що сталася впродовж 1905-1907 років, українцям “послабили гайки”, і між активістами зі східної частини теперішньої української території та західної сформувалася єдність довкола синьо-жовтого стяга, оскільки таке поєднання кольорів дуже нагадувало поле пшениці Наддніпрянщини (центральна частина сучасної України) та синє небо над ним. Крім того, поєднання таких кольорів вважали традиційним для нашої землі – зокрема, використовували для прикрашання фасадів церков. Відтоді прапор України став відомим у колі інтелігенції на всій нашій сучасній території.
17 березня 1917 року після повалення монархії в Російській імперії та переходу влади до більшовиків, українці отримали шанс на створення незалежної держави. У рамках боротьби за свободу в Києві було створено парламент проукраїнських сил, які боролися за незалежність – Українську Центральну Раду.
Цього ж року – 1 квітня, у нинішній столиці нашої країни перед Софійським собором відбулося перше масове українське свято свободи – народне віче, під час якого зібралися національні сили. У заході взяли участь 100 тисяч людей, маніфестацію освячували представники церкви. Люди прийшли на захід із прапорами. Ось яким був перший прапор України, з яким ішли люди, що бажали домогтися незалежності нашої країни – він був жовто-синім. На заході нарахували сотні таких прапорів, на них було багато написів, зокрема:
Потім українською територією прокотилася хвиля акцій протесту, які проходили під жовто-синіми прапорами.
Що означає жовтий колір в Україні та синій
Саме 1917 року український прапор став широко відомий у масах, з’явилося розуміння його символіки, яке в наш час вважається класичним.
Ось чому український прапор називають жовто-блакитним – синій символізує наше небо, а жовтий – “золоту” пшеницю на полях.
З 1917 до 1921 року центральна, східна та південна частина нинішньої країни була підконтрольна силам, які підтримували УЦР, і називалася Українська Народна Республіка. Столицею УНР був Київ.
У західній частині нашої теперішньої території українці теж активно боролися за незалежність, і в результаті їхньої діяльності 1918 року було засновано Західноукраїнську Народну Республіку (столиця – Львів). До складу ЗУНР входили землі Закарпаття, Буковини та Східної Галичини. ЗУНР проіснувала до 1919-го.
Пізніше українці, які мешкали у східній частині нашої землі та західній, об’єдналися. Під час багатотисячного віча на київській Софійській площі 22 січня 1919 року було оголошено про возз’єднання УНР і ЗУНР. Цього дня урочисто проголосили “Акт Злуки”, і символом, який об’єднував людей, був синьо-жовтий прапор України.
Потім боротьба за незалежність продовжилася, українцям довелося пережити період окупації радянською владою (СРСР був створений 30 грудня 1922 року, а розпався 26 грудня 1991-го), проте, попри всі перепони, наш народ зміг домогтися незалежності.
24 серпня 1991 року було проголошено незалежність України. Нині жовто-синій прапор – один із головних символів нашої державності, День прапора в нашій країні щорічно відзначають за день до Дня Незалежності – 23 серпня.
Чи був старий прапор України перевернутий
Прихильники теорії того, що український прапор нібито є перевернутим, стверджують – на плакатах, датованих у період від 1917 до 1920 року, час від часу фігурує не синьо-жовтий, а жовто-синій прапор.
Справді, у виданнях тих часів можна побачити різні варіанти розміщення кольорів на прапорі. На той час швидко з’являлися українські видавництва й друкували продукцію великими накладами, і одне з них видало 100 тисяч примірників брошури “Катехізм українця”, в якій національні кольори вказані як синьо-жовті. А пізніше це ж видавництво опублікувало листівку, на якій було намальовано жовто-синій прапор.
Примітно, що навіть сам лідер УНР Михайло Грушевський у своїх мемуарах називав прапор України і жовто-синім, і синьо-жовтим.
Таку плутанину можна пояснити тим, що наш прапор на той час лише нещодавно почали широко використовувати на всій українській території, і порядок розміщення кольорів ще не став звичним для людей. Між тим, попри це, у друкованій продукції та в мемуарах тогочасних діячів частіше використовували синьо-жовтий прапор, а в офіційних документах перевернутий варіант не згадується.
На чорно-білих фотографіях 1917-1920 років, на яких зображені борці за незалежність, нібито є жовто-синій прапор і не один. Якщо подивитися на ті старі фото, то з першого погляду може здатися, що й справді вгорі знаходиться жовтий колір, а внизу синій, оскільки на чорно-білих знімках ми бачимо вгорі світлу смугу, а внизу – темну.
Виявляється, це пов’язано зі специфікою передачі кольорів на чорно-білих фото, зроблених у той час. Жовтий колір на фото виглядає темнішим, а синій – світлішим, оскільки тоді були недосконалими матеріали, завдяки яким на папері передавалися кольори. Цю проблему вдалося усунути в другій половині XX століття.
Чорно-червоний прапор України – значення кольорів
Поєднання червоного і чорного кольору почало поширюватися на території частини заходу нинішньої території України на початку XX століття після появи осередків, зокрема, молодіжної організації “Пласт”. Членам організації через плече перев’язували широку стрічку, яка мала дві половини – червону та чорну.
Варто зазначити, що до цієї організації 1922 року вступив молодий Роман Шухевич, який у майбутньому став активним діячем Організації Українських Націоналістів і генерал-хорунжим Української Повстанської Армії.
Звідси стає зрозуміло, чому в Україні чорно-червоний прапор використовують поряд із синьо-жовтим – на початку квітня 1941 року під час великого збору ОУН, що відбувався у Кракові, члени цієї Організації затвердили червоно-чорний прапор як офіційний. Цей стяг став більш відомим після створення УПА (дата створення – 14 жовтня 1942 року) – збройного відгалуження ОУН. Члени ОУН та УПА активно боролися за нашу незалежність.
Значення кольорів прапора таке – чорний колір символізує українську землю, а червоний – кров, яку проливали тисячі українських борців за свободу України, і якою рясно поливали українську землю.
Знаючи історію, можна легко зрозуміти, чому в України два прапори – чорно-червоний часто використовують поряд із державним в особливі дні для нашої країни, зокрема, в День Збройних сил як символ боротьби за незалежність держави. У такий спосіб звертається увага на те, що не тільки синьо-жовтий прапор України має для громадян країни і історичне, і символічне значення.
Раніше УНІАН описав історію ще одного з головних символів української державності – герба. День українського герба щорічно відзначається 19 лютого.
Коментувати