Казахстан ініціює переговори з Україною через атаку дронів на російський нафтопровід

Казахстан має намір провести переговори з Україною після того, як атака українських безпілотників на території Росії зачепила стратегічно важливий для країни нафтопровід, який використовується для експорту нафти.

Казахстан ініціює переговори з Україною через атаку дронів на російський нафтопровід

Казахстан має намір провести переговори з Україною після того, як атака українських безпілотників на території Росії зачепила стратегічно важливий для країни нафтопровід, який використовується для експорту нафти, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на Bloomberg.

Наслідки атаки на КТК

За словами представника Міністерства закордонних справ Казахстану Айбека Смадіярова, це питання є критично важливим для економіки країни. Він зазначив, що ситуацію буде обговорено з українською стороною через дипломатичні канали.

Нафтоперекачувальну станцію, яка входить до Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК), було зупинено після удару дронів 17 лютого. Це, ймовірно, призведе до скорочення обсягів транспортування нафти на 30% щонайменше на два місяці через ремонтні роботи.

КТК транспортує нафту з найбільших казахстанських родовищ, включаючи проєкт Тенгіз, яким керує Chevron. Лише нещодавно компанія завершила розширення проєкту вартістю 48,5 млрд доларів, розраховане на збільшення видобутку на 260 тисяч барелів на день.

Трубопровід сполучає нафтові родовища Казахстану з танкерним терміналом у Новоросійську. Крім казахстанської нафти, він також перекачує частину російської сировини, зокрема через станції “Комсомольська” та “Кропоткінська”, яка стала ціллю атаки дронів.

Як впливають удари України на російську нафтову інфраструктуру?

Україна систематично завдає ударів по російських нафтових об’єктах, щоб обмежити постачання пального для окупаційних військ і скоротити доходи Кремля від експорту нафти. До цього більшість атак була спрямована на нафтопереробні заводи, але удар 17 лютого став першим, що зачепив КТК.

Ця атака відбулася через кілька днів після телефонної розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним, під час якої обговорювали можливе припинення війни.

Нафта, що транспортується через КТК, є альтернативою російській нафті для європейських ринків. Від початку війни в Україні постачання через цей маршрут зазнали лише короткочасних перебоїв у 2022 році, коли Росія заявила про пошкодження терміналу в Новоросійську внаслідок шторму.

Казахстан шукає альтернативні маршрути

Через ризики, пов’язані з залежністю від КТК, Казахстан активізує пошук нових шляхів експорту. У 2025 році країна планує відправити 1,5 млн тонн нафти через трубопровід Баку-Тбілісі-Джейхан, що значно більше за 250 тисяч тонн, які транспортувалися цим маршрутом у 2022 році.

Також Казахстан розглядає експорт 1,2 млн тонн нафти до Німеччини через російську трубопровідну систему, хоча це все ще незначний обсяг у порівнянні з 63 млн тонн, які транспортувалися КТК минулого року.

Атака на “Кропоткінську” станцію та її наслідки

Нагадаємо, що 17 лютого Сили оборони України та СБУ атакували нафтоперекачувальну станцію “Кропоткінська” на території РФ. Унаслідок удару станція зазнала серйозних пошкоджень і буде виведена з ладу на кілька місяців.Ця ситуація ставить перед Казахстаном нові виклики у сфері експорту нафти та змушує країну активніше працювати над диверсифікацією маршрутів постачання енергоресурсів.

Раніше Казахстан у 13 разів збільшить постачання нафти в обхід Росії.

Exit mobile version